понедељак, 15. септембар 2014.



                                 UGANUĆE (DISTORSIO) SKOČNOG ZGLOBA

Skočni zglob (art.talocularis) predstavlja aktivan spoj podkolenice i stopala preko koga se prenose sile mišića sa jedne i sile otpora podloge sa druge strane.Sa anatmoske strane gledano, skočni zglob je sastavljen iz skočne kosti sa donje i donjim okrajcima dve kosti podkolenice sa gornje strane. Karakteristična koštana ojačanja sa spoljašnje i unutrašnje strane zgloba – maleolusi, služe kao zaštita zgloba od prekomernih bočnih pokreta. Razapet između neprekidnog dejstva težine tela (u kretanju i stajanju) i podloge.Povrede skočnog zgloba su dosta česte.
Uganuće (distorzija) je lakši stepen povrede pri kom koštani okrajci zadržavaju svoj međusobni anatomski odnos unutar zglobne čahure, a oštećenje u manjoj ili većoj meri trpe ligamenati i druge okolozglobne strukture. Ubrzo posle povrede javlja se karakterističan otok oko i/ili unutar samog zgloba. Teži oblici povrede skočnog zgloba su iščašenja (luksacija) kod koje dolazi do narušavanja integriteta zglobne čahure i biva narušen anatomski odnos koštanih okrajaka.
Uganuće skočnog zgloba se javlja kod osoba svih životnih dobi, i nije prevashodno vezano za pol. Kod mlađih se obično javlja usled sportskih aktivnosti, a kod starijih osoba, može se javiti usled “spoplitanja” i padova.







Povredu prati jak bol, nemogućnost direktnog oslonca na povređenu nogu, u prvih 48 sati dolazi do formiranja otoka.
Kao prvu pomoć,povređenu regiju treba hladiti, imobilisati a celu nogu treba podići  kako bi se zaustavilo napredovanje otoka i smanjio bol.
Potrebno je obratiti se lekaru, što pre, da bi se što pre započelo sa adekvatnim lečenjem povrede
Uganuće skočnog zgloba se u početnoj fazi leči imobilizacijom a u isto vreme se može započeti i sa fizikalnim tretmanom. Adekvanim fizikalnim tretmanom može se značajno uticati na smanjenje bola i otoka.(laser, magnetno polje , elektroterapija…).
Kineziterapija, dovodi do vraćanja punog obima pokreta i do jačanja okolnih mišića. Kada se povrati pun obim pokrata i ojačaju okoni mišići, mogućnost ponovnog povređivanja istog zgloba se svodi na najmanju moguću meru.
Lečenje uganuća skočnog zgloba treba sprovodoti postepeno i pažljivo, do potpunog funkcionalnog oporavka zgloba da bi se sprečilo ponavljanje povreda.
Ukoliko dolazi do čestih povreda istog zgloba preporučuje se detaljnija dijagnostika i konsultacja dodatnih lekara specijalista.
*** Za detaljnije informacije i zakazivanje tretmna (masaza ili vezbe u rehabilitaciji),mozete pisati preko formulara ili kontaktirati na broj telefona:064/2586-177.
Diplomirani strukovni fizioterapeut sa iskustvom u struci i nastavnik (edukator)masaze!Pratite nas i na:www.profimasaza.blogspot.com





Нема коментара:

Постави коментар